TDPS Production Staff & Faculty

Production Staff

Production Management

Production Manager Cary Gilett
The Clarice Production Manager Ryan Knapp
Production Coordinator Cate O. Barger
 

Costumes

Costume Shop Manager Jennifer Daszczyszak
Drapers Susan Chiang, Emily Hoem, Veronica Stevens
Crafts Lisa Burgess
First Hands Ananda Keator, Tessa Lew
Millinery Lisa Burgess, Catherine Gayer-Roubie
Stitchers Emilie D’Avignon, Margaret Brinkley, Helen Cai, Caitlin Cummings, Marina Di Marzo, Sam Mauceri, Brittany Truske
Costume Shop Assistants Rebecca Ballinger, Diana Bost, Eden Daniel, Ashley David, Marina DiMarzo, Jessica Lee and the students of THET 348
Wardrobe Supervisor Marieth Chaprnka
 

Electrics

Electrics/Video Shop Manager Nate Grand
Electrics Coordinator Jeff Reckeweg
Projections Coordinator Erik Trester
Electricians Nicole Powell, Chris Robeck, Aidan Walsh
 

Properties

Properties Master Tim Jones
Properties Shop Assistants Andrea Moore, Mary Seng
Properties Construction Crew Collin Baker, Hannah Marsh, Jenna Schuleler, James Stubbs
Student Crew Brian Novotny, Alexa Wathen, Connor Scanlan
 

Paints

Scenic Change Coordinator Ann Chismar
Assistant Scenic Artists Jessica Wade
Student Painters Riley Bartlebaugh, Jessica Cooperstock, Jocelyn Daniels, Cindy King, Grace Lee
Scenic Painters Chloe Bart, Ariel Fortiz, Xinyi Jiang
 

Scene Shop

Technical Director Mark Rapach
Assistant Technical Director Jonathan Shimon
Scene Shop Coordinator Michael Driggers
Set Construction Crew Alex de Almeida, Michael Delaney, Jeffery Dorfman, Matt Gisriel, Reuven Goren, Kyle McGruther, Alex Miletich, Mike Steiner, Christian Sullivan, Sean Zakielarz, Ryan Posnell
Student Set Construction Crew Mavonte Johnson, Richard Hall, Rachel Grandizio, Jimmy Stubbs
 

Sound

Audio Shop Manager James O'Connell
 

Stage Operations

Manager Bill Brandwein
 

School of Theatre, Dance, and Performance Studies

Director Leigh Wilson Smiley
Head of MFA Dance Karen Bradley
Interim Head of MFA Design Helen Huang
Head of MFA Performance Leslie Felbain
Head of MA/PhD Theatre Scholarship and Performance Studies Frank Hildy
 

TDPS Faculty

James Ball Performance, Media, Technology
Jennifer Barclay Playwright and Performance
Karen Bradley Dance History, Theory and Education
Faedra Carpenter Theatre History and Diversity
Daniel Conway Scene Design
Adriane Fang Dance Technique and Repertory
Leslie Felbain Movement for Actors and Acting
Cary Gilett Stage Management
Mitchell Hébert Acting and Directing
Franklin J. Hildy Theatre History and Theory
Helen Q. Huang Costume Design
Paul D. Jackson Production and Lighting Design
Misha Kachman Costume and Scene Design
Esther Kim Lee Asian American Theatre
Brian MacDevitt Lighting Design
JD Madsen Theatre Graphics
Sharon Mansur Dance Improvisation, Somatics and Creative Process
Alvin Mayes Dance Technique and Choreography
Laurie Frederik Meer Performance Studies
Jared Mezzocchi Production Media and Technology
Sara Pearson Dance Technique and Choreography
Miriam Phillips Global Perspectives, Movement Analysis and Flamenco
Scot Reese Directing, Black Theatre and Musical Theatre
Korey Rothman Theatre History
Leigh Wilson Smiley Voice for the Actor, Acting, Speech & Dialects
Ashley Smith Voice for the Actor, Acting, Speech & Dialects
Daniel MacLean Wagner Lighting Design
Anne Warren Movement Analysis and Creative Process
Patrik Widrig Dance Technique and Choreography
Patti P. Gillespie Professor Emerita
Roger Meersman Professor Emeritus
William V. Patterson Associate Professor Emeritus
Meriam Rosen Professor Emerita
Alcine Wiltz Professor Emeritus
 

Artist-In-Residence

Taurus Lamont Broadhurst Dance Technique

Lecturers

Mary Coy Language and the Actor
Emily Hoem Costume Construction
Rob Jansen The Art of Communication and Presentation
Kwame Opare African Dance
Aaron Posner Theory of Visual Design for Performing Arts
Mane Rebelo-Plaut Ballet
Eric Shimelonis Sound Design
Robert Thompson The Art of Communication and Presentation
 

Staff

Cate O. Barger Production Coordinator
Stephanie Bergwall Coordinator of Graduate Services
Sue Blandford Program Management Specialist
Cary Gillett Production Manager
Sandra Jackson Associate Director for Business Operations
Isiah Johnson Accompanist
Bob Novak Accompanist
Susan Miller Coordinator of Student Services
Camilla Schlegel Program Management Specialist
 

Graduate Assistants and Fellows

Christina Banalopoulou, Meghan Bowden, Robin Brown, Jane Chan, Andrew Cissna, Andrew Cohen, Erin Crawley-Woods, Allan Davis, Robert Denton, Max Doolittle, Sinclair Emoghene, Elisabeth Fallica, Ana Farfan, Lydia Francis, Kate Fulop, David Gregory, Tyler Gunther, Paige Hathaway, Maryam Houshyar, Kelsey Hunt, Megan Morse Jans, Jeff Kaplan, Jessica Krenek, Jessica Laurita-Spanglet, Khalid Long, Sudesh Mantillake, Nicole McClam, Stephanie Miracle, Maho Nishida, Adam Nixon, Aryna Petrashenko, Lynne Price, Marci Rodgers, Alberto Segarra, Adam Sheaffer, Brittany Shemuga, Julia Smith, Kathleen Spanos, Curtis Stedge, Katie Sullivan, Ruthmarie Tenorio, LaRonika Thomas, Sara Thompson, April Joy Tritchler, Kara Waala, Emily Warheit, Matthew Wilson.